Trójwymiarowy model pomoże odbudować zniszczone w trzęsieniu miasteczko
Geobiz | 25 października 2016 | Newsy
Od trzęsienia ziemi w centralnych Włoszech mijają właśnie dwa miesiące. Dotknięty tragedią region kraju musi się teraz podnieść i odbudować zniszczone miejscowości. Pomogą mu w tym naukowcy z Brigham Young University w USA (Utah), którzy przy pomocy dronów stworzyli numeryczny model terenu jednego ze zniszczonych miasteczek. Model zostanie wykorzystany podczas rekonstrukcji zabudowy miejscowości.

Trzęsienie ziemi we Włoszech miało miejsce w ubiegłe wakacje. 24 sierpnia ziemia zadrżała w samym sercu Półwyspu Apenińskiego. Najbardziej poszkodowane zostały miejscowości Amatrice, Accumoli, Arquata del Tronto i Posta. Pierwszy wstrząs miał siłę 6 stopni w skali Richtera i nastąpił ok. 76 km na południe od miasta Perugia (w pobliżu Nursji). Zginęło 298 osób, a straty szacuje się na 4 mld euro.
Mapy przedstawiające obszar trzęsienia oraz jego skalę wkrótce po tragicznych wydarzeniach opublikowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) w ramach programu ShakeMaps. Jest to internetowy serwis w którym publikowane są mapy i dane dotyczące ruchów sejsmicznych w czasie niemal rzeczywistym. Dzięki nim możliwe było planowanie działań związanych z akcją ratowniczą w rejonie trzęsienia.
Co ciekawe, trzęsienie niedaleko miejscowości Norcia zarejestrował nawet grawimetr nadprzewodnikowy iGrav-027 w Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznym Borowa Góra. To bardzo czuły instrument, który rejestruje także zdarzenia o charakterze sejsmicznym. Grawimetr zarejestrował zarówno wstrząs główny, jak i wtórny, nieco słabszy (5,5 w skali Richtera).
Zmapowane przez drony miasteczko to Pescara del Tronto. Do budowy trójwymiarowego modelu miejscowości wykorzystano metodę fotogrametrii lotniczej bliskiego zasięgu. Model powstał na podstawie zdjęć z dronów oraz dzięki metodzie Structure of Motion (SFM).