Blog

Studenci AGH pomogą w inwentaryzacji tatrzańskich szlaków

Geobiz | 30 września 2016 | Newsy

Kończą się studenckie wakacje, końca dobiegła także tegoroczna edycja obozu pomiarowego „Akcja Lato” w ramach projektu prowadzonego przez Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” studentów AGH w Krakowie. Tym razem uczestnicy przeprowadzili pomiary w Poleskim Parku Narodowym (na potrzeby stworzenia numerycznego modelu terenu) i przeanalizowali stosunki wodne na badanym terenie. Ostatnim punktem akcji był wrześniowy obóz naukowy w Tatrach. Co udało się osiągnąć adeptom geodezji?

20160531_094209Celem obozu była inwentaryzacja pieszych szlaków górskich. Wykorzystano skaning laserowy 3d oraz metodę przekrojów poprzecznych. Ciąg skaningowy został poprowadzony przez trzy szlaki na obszarze Tatr Zachodnich: zielony, od schroniska na Hali Kondratowej w stronę Przełęczy pod Kopą Kondracką, żółty, od schroniska na Polanie Chochołowskiej w stronę Grzesia i czerwony, z Doliny Kościeliskiej w stronę Ciemniaka.

Studenci używali skanera Leica ScanStation C10 z tarczami celowniczymi przy wykorzystaniu metody RTK/RTN (gdy pozwalały na to warunki). W tych samych rejonach gór i tą samą metodą wykonywali także liczne przekroje. Wsparcie pomiarów satelitarnych zapewnił wypożyczony odbiornik Zenith25 Pro Seria (korzystający z poprawek stacji referencyjnych nadowski NET) oraz odbiorników Javad Triumph i Leica GPS1200, pracujących z własną stacją bazową. Obóz stał się więc doskonałą okazją do nauki pracy ze skanerem w niestandardowych warunkach oraz wykorzystania metody RTK/RTN GNSS za pomocą trzech różnych odbiorników.

Co czeka studentów po zakończonym obozie wakacyjnym? Nie tylko powrót na zajęcia, ale także wykorzystanie zebranych w terenie danych. Otrzymany numeryczny model terenu należy teraz porównać z modelem pochodzącym z danych lidarowych z roku 2013 ze wsparciem w postaci przekrojów poprzecznych. Co zamierzają ustalić młodzi badacze? Cel to określenie stopnia erozji antropogenicznej szlaków. Badane trasy mają być bowiem w przyszłości poddane remontom.

Obóz w Tatrach odbył się w dniach 5-16 września. Zorganizowano go dzięki współpracy „Dahlty” z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Inicjatywę wsparły także Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Stowarzyszenie Naukowe im. Stanisława Staszica, Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Opolu, producenta systemów geodezyjnych AlgoRes-Soft i sprzętu pomiarowego GEOMAX.

Na podstawie geoforum.pl.

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.