Blog

Duże zmiany w geodezji i kartografii

Geobiz | 03 października 2016 | Newsy

Koniec września przyniósł sporo zmian istotnych dla świata geodezji i kartografii. Pojawiły się nowe twarze na znaczących stanowiskach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, a Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło konsultacje społeczne dotyczące Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

mateusz_pom19 i 22 września ze swoich stanowisk odwołani zostali dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej, dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach, dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji Państwowej Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, zastępca dyrektora Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego oraz dyrektor generalny Urzędu. Dziś znamy już nazwiska osób, które obejmą niektóre ze zwolnionych stanowisk. Dyrektorem generalnym zostanie Michał Jasiński, dyrektorem Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego Jan Jakubczyk, a dyrektorem Departamentu Informacji o Nieruchomościach – Piotr Roze. Powołaniem zarządzających pozostałymi komórkami zajmie się – zgodnie z ustawą o służbie cywilnej – dyrektor generalny GUGiK.

W miniony piątek rozpoczęły się także konsultacje społeczne ustawy kompleksowo regulującej procesy inwestycyjno-budowlane. Co w kontekście geodezji zakłada projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego (Kub)?

Po pierwsze uzgadnianie niezbędnych materiałów związanych z geodezyjną obsługą inwestycji ma być teraz fakultatywna, a nie jak dotąd, obowiązkowa. Od teraz Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej będzie miał 5 dni od momentu uiszczenia wpłaty na przekazanie geodecie potrzebnych materiałów dotyczących:

– sporządzania mapy do celów projektowych,

– sporządzania mapy z projektem podziału nieruchomości,

– geodezyjnego wytyczania obiektów budowlanych w terenie,

– geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Weryfikacja wyników pracy geodezyjnej nie będzie mogła od teraz przekraczać 7 dni. Zmiany obejmą także przepisy dot. map do celów projektowych. Od teraz mapa ma obejmować teren inwestycji i obszar przyległy o szerokości nie 30, a 5 metrów (ewentualnie ze strefą bezpieczeństwa). Zgodnie z projektem Rada Ministrów ma określić rodzaje inwestycji, dla których będzie istniał obowiązek geodezyjnego wyznaczenia w terenie bądź sporządzenia geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz rodzaje opracowań kartograficznych do sporządzania planu sytuacyjnego dla różnych rodzajów inwestycji.

W Kub mają znaleźć się teraz także przepisy dot. narad koordynacyjnych z modyfikacjami oraz podziałów nieruchomości. Ministerstwo chce także, by akty planowania przestrzennego prowadzić w formie planistycznej bazy danych, podlegającej włączeniu do infrastruktury informacji przestrzennej w terminie do 30 dni od ogłoszenia aktu. Kodeks urbanistyczno-budowlany nie uzna natomiast geodety za formalnego uczestnika procesu budowlanego (to postulat organizacji geodezyjnych, ale Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa od początku nie skłaniało się ku jego spełnieniu).

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest świadome tego, że wszystkie przedstawione propozycje są w pełni trafne, wystarczające czy słuszne, dlatego liczy na uwagi i głosy dyskusji ze strony środowiska. Czas na konsultacje przewidziano do 28 października.

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.