Duże zmiany w geodezji i kartografii
Geobiz | 03 października 2016 | Newsy
Koniec września przyniósł sporo zmian istotnych dla świata geodezji i kartografii. Pojawiły się nowe twarze na znaczących stanowiskach Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, a Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło konsultacje społeczne dotyczące Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.
19 i 22 września ze swoich stanowisk odwołani zostali dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej, dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach, dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji Państwowej Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, zastępca dyrektora Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego oraz dyrektor generalny Urzędu. Dziś znamy już nazwiska osób, które obejmą niektóre ze zwolnionych stanowisk. Dyrektorem generalnym zostanie Michał Jasiński, dyrektorem Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego Jan Jakubczyk, a dyrektorem Departamentu Informacji o Nieruchomościach – Piotr Roze. Powołaniem zarządzających pozostałymi komórkami zajmie się – zgodnie z ustawą o służbie cywilnej – dyrektor generalny GUGiK.
W miniony piątek rozpoczęły się także konsultacje społeczne ustawy kompleksowo regulującej procesy inwestycyjno-budowlane. Co w kontekście geodezji zakłada projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego (Kub)?
Po pierwsze uzgadnianie niezbędnych materiałów związanych z geodezyjną obsługą inwestycji ma być teraz fakultatywna, a nie jak dotąd, obowiązkowa. Od teraz Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej będzie miał 5 dni od momentu uiszczenia wpłaty na przekazanie geodecie potrzebnych materiałów dotyczących:
– sporządzania mapy do celów projektowych,
– sporządzania mapy z projektem podziału nieruchomości,
– geodezyjnego wytyczania obiektów budowlanych w terenie,
– geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
Weryfikacja wyników pracy geodezyjnej nie będzie mogła od teraz przekraczać 7 dni. Zmiany obejmą także przepisy dot. map do celów projektowych. Od teraz mapa ma obejmować teren inwestycji i obszar przyległy o szerokości nie 30, a 5 metrów (ewentualnie ze strefą bezpieczeństwa). Zgodnie z projektem Rada Ministrów ma określić rodzaje inwestycji, dla których będzie istniał obowiązek geodezyjnego wyznaczenia w terenie bądź sporządzenia geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz rodzaje opracowań kartograficznych do sporządzania planu sytuacyjnego dla różnych rodzajów inwestycji.
W Kub mają znaleźć się teraz także przepisy dot. narad koordynacyjnych z modyfikacjami oraz podziałów nieruchomości. Ministerstwo chce także, by akty planowania przestrzennego prowadzić w formie planistycznej bazy danych, podlegającej włączeniu do infrastruktury informacji przestrzennej w terminie do 30 dni od ogłoszenia aktu. Kodeks urbanistyczno-budowlany nie uzna natomiast geodety za formalnego uczestnika procesu budowlanego (to postulat organizacji geodezyjnych, ale Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa od początku nie skłaniało się ku jego spełnieniu).
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest świadome tego, że wszystkie przedstawione propozycje są w pełni trafne, wystarczające czy słuszne, dlatego liczy na uwagi i głosy dyskusji ze strony środowiska. Czas na konsultacje przewidziano do 28 października.