Blog

Jak wybrać dobre oprogramowanie chmury punktów do skanowania laserowego? Cz.2

Geobiz | 06 maja 2020 | Porady eksperta

Dziś kontynuujemy wątek dotyczący wyboru najlepszego oprogramowania do skanera laserowego 3D. Doświadczony geodeta wie, że każdy program posiada swoje wady i zalety. Przedstawiamy dziś kolejną listę funkcji, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze najefektywniejszego oprogramowania.

Organizacja projektu

W tym przypadku należy zwrócić uwagę, by oprogramowanie było jak najbardziej intuicyjne w użyciu. To przyda się w przypadku dużych i złożonych projektów.

Organizacja danych i wizualizacja

Dobrze jest, gdy oprogramowanie do obróbki chmury punktów posiada dedykowane dodatki do wykonywania konkretnych zdań takich jak modelowanie, obcinanie i segmentacja w chmurze lub powielanie.

Wyświetlanie, renderowanie czy przeglądanie

W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na 3 aspekty oprogramowania chmury punktów. Pierwszym z nich jest reakcja wyświetlanego lub renderowanego obrazu na oglądanie. Drugi to jakość wizualna obrazu, a trzeci liczba dostępnych możliwości oglądania obrazu. Im lepsze parametry oprogramowania w tych trzech aspektach, z tym lepszym programem mamy do czynienia.

Obrazy cyfrowe

Obrazy cyfrowe to atrakcyjne udogodnienia w wielu oprogramowaniach. Skutecznie zwiększają poziom realizmu danych.

Edycja chmury punktów

Funkcja edycji chmury punktów powinna obejmować czyszczenie/ usuwanie szumu, obcinanie, boksowanie, partycjonowanie, segmentowanie i filtrację po zadanych parametrach. Im więcej możliwości, tym lepiej to świadczy o danym programie.

Mierzenie

W narzędziach pomiarowych oprogramowania powinny znaleźć się takie możliwości jak pt.-to-pt., pt.-to-surface, delta x, delta y, delta z oraz jednostki miary. Dobrze jeżeli soft pozwala liczyć powierzchnie i objętości bezpośrednio z chmury. Zwróćmy również uwagę na możliwości dodawania komentarzy. To bardzo przydatna funkcja.

Modelowanie

Modelowanie to główna funkcja w większości oprogramowań dla skanerów laserowych 3D. Pozwala ona na przekształcanie danych w obiekty, linie, powierzchnie czy siatki. Wielość narzędzi w funkcji modelowania jest bardzo wiele. Warto zwrócić uwagę na te najważniejsze takie jak tworzenie wycinków sekcji/profili, przetwarzanie chmur punktów w płaszczyzny czy eksport danych do formatów CAD.

Dodatkowe narzędzia modelowania dotyczą często określnych branż, w których wykorzystujemy skanowanie 3D. W zależności zatem od rodzaju klienta, dla którego świadczymy usługi, warto zwrócić uwagę czy dane oprogramowanie umożliwia nam wykonanie operacji niezbędnych np. w skanowaniu instalacji przemysłowych i systemów mechanicznych, budynków, w kontroli jakości konstrukcji czy przy zarządzaniu zasobami i obiektami.

ARCHIWA
2016 2017 2018 2019 2020

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.