Blog

Jak wybrać dobre oprogramowanie chmury punktów do skanowania laserowego? Cz.1

Geobiz | 05 maja 2020 | Porady eksperta

Wykorzystanie skanera laserowego 3D w geodezji jest już niemalże codziennością. Większość firm geodezyjnych wykorzystuje tego typu sprzęt. By jednak cechował się on jak najszerszą funkcjonalnością, trzeba wybrać odpowiednie oprogramowanie do obróbki chmury punktów. W tym przypadku nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. W dzisiejszym artykule piszemy jednak, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, by wybrać najlepszej jakości program, który sprawdzi się w wykonywaniu wielu opracowań geodezyjnych.

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego oprogramowania do skanera laserowego 3D, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim rozważmy czy program jest wystarczająco wydajny, czy może obsługiwać obecnych klientów lub aplikacje oraz czy sprawdzi się w przypadku nowych, bardziej innowacyjnych zleceń. Często zdarza się bowiem, że oprogramowanie, które sprawdza się dla konkretnej aplikacji, niekoniecznie będzie wystarczające dla innych. W takiej sytuacji trzeba rozejrzeć się za wydajnymi i efektywnymi dodatkami wyposażonymi w rozszerzone funkcje. By wybrać najlepsze, warto wziąć pod uwagę następujące parametry.

Wydajność

Wydajność to podstawowy aspekt przy wyborze odpowiedniego oprogramowania chmury punktów dla skanera laserowego 3D. Ważna jest przede wszystkim przy dużych projektach. Jeśli zatem obsługujemy takie właśnie zlecenia, postawmy na jak najwyższą wydajność.

Rejestracja

Zazwyczaj dzieje się tak, że konkretne urządzenie skanujące posiadają własne oprogramowanie rejestracyjne. Jego wybór jest najbezpieczniejszy, gdyż pozwala na łatwiejszą redukcję wszelkich problemów z rejestracją, które mogą pojawić się w trakcie pracy. Wybierając oprogramowanie, zwróćmy zatem uwagę, jakie daje ono nam możliwości rejestracyjne, a także jakie „narzędzia naprawcze” udostępnia. Im więcej różnorodnych rozwiązań, tym lepiej to świadczy o danym oprogramowaniu chmury punktów.

Ładowanie/import

Pliki chmur punktów oraz obrazów mogą być bardzo duże, a ich ładowanie do oprogramowania często nastręcza problemów. Bardzo ważne jest zatem, by oprogramowanie akceptowało różnorodne formaty plików, co umożliwi nam efektywny import danych.

Innym rozwiązaniem może być wykorzystywanie dodatkowego oprogramowania do konwersji formatu źródłowego. Pozwoli ono na przekonwertowanie plików do formatu wymaganego przez program chmury punktów.

Konwersja formatu

Analizując dostępne formaty danych chmury punktów w oprogramowaniu, należy pamiętać, że każdy z nich ma inne właściwości. Jedne będą bardziej pasować do tworzenia przelotów lub filmów, inne skuteczniej obsłużą przesyłanie strumieniowe czy problemy z rozmiarem pliku, a jeszcze inne idealnie sprawdzą się do modelowania.

To dopiero wstęp do pozostałych funkcji, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania chmury punktów. Pozostałe poznacie w kolejnym artykule.

ARCHIWA
2016 2017 2018 2019 2020

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.