Blog

Jak wybrać dobre oprogramowanie chmury punktów do skanowania laserowego? Cz.3

Geobiz | 07 maja 2020 | Porady eksperta

To już ostatnia część naszego cyku dotyczącego wyboru odpowiedniego oprogramowania do analiz i obróbki chmury punktów dla skanera laserowego 3D. Oto garść pozostałych funkcji, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze.

Interfejs CAD

Wybierając oprogramowanie, sprawdźmy czy posiada ono możliwość łączenia chmury punktów i modeli CAD. Ważne jest, by możliwy był również obopólny import i eksport między oprogramowaniem a aplikacją CAD.

Sprawdzanie kolizji i zakłóceń

Skanowanie laserowe często wykorzystuje się do wykrywania kolizji i sprawdzania zakłóceń w różnych sytuacjach. Jeśli i my planujemy wykorzystywać tę funkcję w naszej pracy, to warto zwrócić uwagę czy dane oprogramowanie chmury punktów nam to umożliwi.

Pomoc w projektowaniu

To przydatna funkcja umożliwiająca wykonywanie wstępnych zmian obiektów w oprogramowaniu chmury punktów. Narzędzia takie pozwalają na tworzenie podstawowych obiektów geometrycznych np. płaszczyzn, pudeł czy walców.

Tworzenie panoramicznych obrazów chmur punktów do udostępniania w Internecie

Funkcja ta umożliwia umieszczenie w sieci punktu widzenia użytkownika w miejscu, w którym znajdował się skaner oraz pozwala przeglądać otaczający skanowany obszar. To narzędzie pozwala również wprowadzać obiekty CAD do kontroli projektu. Takie pliki są stosunkowo lekkie i mogą być oglądane na telefonach lub tabletach.

Tworzenie ortofotografii

To funkcja, która sprawdzi się w zastosowaniach architektonicznych.

Skrypty/ API

To funkcja oprogramowania chmury punktów dedykowana użytkownikom posiadającym zadania, które nie są w pełni obsługiwane przez dostępne programy. Pozwala na kodowanie własnych dodatków.

Podsumowanie

I to już wszystkie najważniejsze narzędzia, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania do analiz i obróbki chmury punktów. Oczywiście istotnym elementem będzie również cena i koszty rocznego utrzymania programu. Warto także dowiedzieć się, czy dane oprogramowanie posiada szeroki wybór wtyczek pozwalających na łatwe poszerzenie funkcjonalności. Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z dostępnymi opcjami freeware.

Do pozostałych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania, należy intuicyjność obsługi interfejsu. Pamiętajmy, że im więcej funkcjonalności, tym obsługa będzie bardziej skomplikowana. Ważny jest także dostęp do wsparcia technicznego, szkoleń, stabilność oprogramowania oraz otwartość dostawcy na dodawanie nowych funkcji i jego reakcja na poprawki błędów.

ARCHIWA
2016 2017 2018 2019 2020

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.