Blog

Aktualizacja danych topologicznych Florydy za pomocą LiDAR-u cz.2

Geobiz | 04 marca 2020 | Newsy

Dziś kontynuujemy opis projektu stworzenia nowego modelu topologicznego dla stanu Floryda. W wyniku licznych huraganów, które nawiedziły tamten obszar, rejon uległ znaczącym zmianom, dlatego konieczne było zebranie nowych danych. By je pozyskać, wykorzystano technologię LiDAR. W dzisiejszym artykule przedstawiamy szczegółowy przebieg wykonywania pomiarów.

Jednym z nadrzędnych celów projektu było uzyskanie danych w krótkim okresie czasu. Wykonanie takiego planu możliwe jest w porze suchej, która na Florydzie wypada od połowy grudnia do połowy czerwca. Niestety, pogoda przeszkodziła realizatorom, serwując wyjątkowo obfite opady późnym latem i wczesną jesienią 2018, co uniemożliwiło wykonanie pomiarów w dorzeczu rzeki Suwannee. Pozyskanie tych danych trzeba było przełożyć na kolejny sezon w 2019 roku. Mimo to w 2018 roku udało się zebrać 23 000 mil kw. danych.

Nadmierne deszcze

Nadmierne opady to nie jedyna niedogodność, która przydarzyła się realizatorom. Kolejnym utrudnieniem był rozgałęziona roślinność oraz opady deszczu nawet w porze suchej. By zminimalizować ryzyko błędu, zbierano dane zawsze dopiero 72 godziny po deszczach przekraczających 0,5 cala na mkw. Tego typu zabiegi zmusiły badaczy do wydłużenia procesu pomiarów.

Przypływy oceanu

Innym utrudnieniem były przypływy i odpływy oceanu. Większość hrabstw objętych badaniem na Półwyspie Floryda leży bowiem u wybrzeża Zatoki Perskiej. Pomiary trzeba było tak zaplanować, by ominąć pory przypływów, które w tamtym obszarze występują zwyczaj dwa razy dziennie.

Ograniczenia w przestrzeni powietrznej

Ostatnim wyzwaniem dla badaczy były ograniczenia w dostępie do przestrzeni powietrznej. W stanie Floryda w tym czasie odbywały się wizyty prezydenckie, które wymagają tego typu obostrzeń. Poza tym na terenie stanu znajduje się także baza sił powietrznych MacDill, gdzie również obowiązuje ograniczenie przestrzeni powietrznej. Do tego dochodziła obecność licznych lotnisk. By dokonać pomiarów w tamtych obszarach, należało ściśle współpracować z wojskową i cywilną kontrolą ruchu lotniczego.

Efekty pomiarów

Uzyskane pomiary mogą być wykorzystane przez wiele agencji państwowych i lokalnych, a także przez prywatne przedsiębiorstwa. Do tego powstałe modele topografii są wspólne dla całego stanu, nie uwzględniają bowiem granic geopolitycznych. Będzie to miało przełożenie na planowanie prac w zlewniach i jednostkach hydrologicznych.

ARCHIWA
2016 2017 2018 2019 2020

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.