Blog

Aktualizacja danych topologicznych Florydy za pomocą LiDAR-u cz.1

Geobiz | 04 marca 2020 | Newsy

W ostatnich latach przez Florydę przeszły trzy potężne huragany – Harvey, Maria i Irma. W ich wyniku powstały straty szacowane na ponad 100 miliardów dolarów. Większość tych szkód jest efektem powodzi i silnych wiatrów. Jednak uszkodzeniom uległy nie tylko budynki i infrastruktura miejska oraz wiejska, ale także topografia Florydy. Huragany doprowadziły do znacznych zmian w wyglądzie terenu, także w przepływie wody i ziemi. To spowodowało, że modele powodziowe Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) przestały być aktualne. Stąd narodziła się potrzeba, by stworzyć nowe. Do tego celu zastosowano technologię LiDAR. Poznajcie szczegóły tego projektu.

W celu stworzenia nowego modelu topologicznego półwyspu Floryda powołano projekt kierowany przez Florida Division of Emergency Management (fDEM), Florida Department of Transportation, Florida Department of Environmental Protection oraz Florida Water Management Districts. Wszystkie instytucje współpracują ściśle z US Geological Survey (USGS). Na realizację projektu przeznaczono aż 22 miliony dolarów.

Wśród celów szczegółowych projektu wyróżniono:

  • Modelowanie hydrologiczno – hydrauliczne wód opadowych
  • Aktualizację FEMA Flood Zone i Digital Flood Insurance Rate Map
  • Modelowanie strat powtarzalnych
  • Stworzenie trasy ewakuacji awaryjnej i dla osób udzielających pierwszej pomocy
  • Planowanie odporności na przyszłe zdarzenia sztormowe.

Firma realizująca

Do realizacji projektu wybrano firmę geoprzestrzenną i mapującą Dewberry, która stała się głównym wykonawcą przedsięwzięcia. Dewberry do pomocy wybrało jeszcze dwie firmy z branży mapowania: Woolpert, Inc. I Quantum Spatial. Do tego pięciu innym przedsiębiorstwom zlecono pozyskanie danych LiDAR.

Procedura i czujniki

Do realizacji przedsięwzięcia wybrano LiDAR jako najskuteczniejszą metodę gromadzenia danych. Technologia ta pozwala bowiem na efektywną penetrację roślinności i swobodnie dociera do powierzchni ziemi. Ponadto uzyskane chmury punktów będą obejmować również dane o dachach, wiaduktach, mostach, a także pozwolą stworzyć hydrologiczny cyfrowy model terenu.

Wykonanie pomiarów odbyło się przy pomocy sprzętu Leica Geosystem, TerrainMappers i ALS80s oraz Riegl VQ1560 i VQ1560i.

Co do specyfikacji projektu, założono że loty muszą osiągnąć średnią łączną nominalną gęstość impulsów na poziomie 10 impulsów /mkw., a łączny, średni nominalny odstęp między impulsami nie mógł przekraczać 0,35 m.

ARCHIWA
2016 2017 2018 2019 2020

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.