Blog

Praktyczny przykład wykorzystania teledetekcji satelitarnej

Geobiz | 03 lutego 2020 | Newsy

W ostatnim artykule opisaliśmy szczegółowo postęp technologiczny, jaki nastąpił w dziedzinie teledetekcji satelitarnej i możliwości dla różnorodnych branż, jakie się dla nich dzięki temu otwierają. Dziś natomiast przybliżymy jeden z praktycznych przykładów komercyjnego wykorzystania satelitów. Mowa o amerykańskiej firmie TCarta, która intensywnie poszukuje komercyjnego zastosowania dla satelity ICESat-2 wyposażonego w skaner laserowy. Oto ich osiągnięcia.

Satelita ze skanerem laserowym ATLAS

Satelita ICESat-2 znalazł się na orbicie okołoziemskiej we wrześniu 2018 roku. Urządzenie zostało wyposażone w ATLAS – kosmiczny skaner laserowy o bardzo wysokich parametrach technologicznych. Wykorzystuje on fale o długości 532 nm, wysyła 10 000 impulsów na sekundę, dzięki czemu może wyznaczyć odległość do powierzchni ziemi co 70 cm z dokładnością 4 mm. To naprawdę imponujące wyniki. Nic więc dziwnego, że naukowcy i firmy prywatne pragną znaleźć jak najszersze pole do wykorzystania tego typu danych.

Satelitarne pomiary batymetryczne firmy TCarta

Satelita ICESat-2 został wystrzelony w kosmos w celu mierzenia grubości porywy lodowej. Jednak firma TCarta widzi tutaj szersze możliwości wykorzystania urządzenia. Chcą z jego pomocą dokonywać satelitarnych pomiarów batymetrycznych. Do tej pory do ich wykonywania używano stereopar z satelitów optycznych. Mają one jednak ograniczone zastosowanie jedynie do płytkich i czystych wód.

Na szczęście, potencjał w tym komercyjnym wykorzystaniu teledetekcji satelitarnej dostrzegła amerykańska Krajowa Fundacja Nauki, przekazując na badania firmy TCarta aż 750 tys. USD. Dzięki temu wkładowi TCarta może skupić się na bezpośrednim wykorzystaniu danych z ICESat-2 do wykonywania pomiarów batymetrycznych. Obecne wyniki dowodzą, że przy dobrych warunkach skaner laserowy ATLAS jest w stanie wykonywać pomiary na głębokości do 30 metrów. To znacznie głębiej niż w przypadku wspominanych wcześniej stereopar.

Prezes TCarta, Kyle Goodrich, pokłada dużą nadzieję w prowadzonych badaniach. Uważa się, że dzięki dotacji, firma ma szanse dokonać przełomu w komercyjnym wykorzystaniu teledetekcji satelitarnej i dokonywać pomiarów tam, gdzie nie było to do tej pory możliwe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pomiary satelitów będzie można stosować do podwodnej eksploatacji ropy naftowej, gazu ziemnego, monitorowania środowiska czy zarzadzania infrastrukturą.

Jak widać, prognozy są obiecujące. Przykład firmy TCarta pokazuje, że teledetekcja satelitarna zdobywa coraz szersze uznanie i być może już niebawem będzie powszechnym wsparciem dla wielu branż.

ARCHIWA
2016 2017 2018 2019 2020

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.