Latem 2018 roku wykonaliśmy ortofotomapę pod koncepcję drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Kłodzka. Obszar opracowania wyniósł 570 kilometrów kwadratowych czyli 570 tysięcy hektarów. Długość liniowa 70 kilometrów. Ze względu na wielkość zakresu zdecydowaliśmy się wykorzystać samolot załogowy wyposażony w kamerę Hasselblade A6D-100C. Wykonaliśmy projekt osnowy fotogrametrycznej i zamarkowaliśmy w terenie około 200 punktów. Ponieważ okolice Kłodzka to już teren górzysty i mocno zalesiony postanowiliśmy zwiększyć tam pokrycie zdjęć wykonując loty poprzeczne do linii głównych oraz zwiększyć zagęszczenie fotopunktów co okazało się zbawienne przy opracowaniu ortofotomapy i kontroli jakościowej produktu końcowego.

Temat ten mocno przetestował nasz sprzęt komputerowy. Tysiące zdjęć o rozdzielczości 100MP wykonanych w RAW to gigabajty danych które trzeba wywołać. A to trwa. Całość opracowania fotogrametrycznego wykonano w oprogramowaniu Agisoft Photoscan PRO na naszej wieloprocesorowej stacji DELL Precision 7910 wyposażonej w procesory Intel XEON oraz 256 GB RAM z sześcioma dyskami SSD 1TB. Karty graficzne (łącznie cztery) to dwa najnowszej generacji GeForcy pracujące w trybie SLI i dwie karty NVIDIA Quadro. Wiemy już że bez tej klasy komputera nie ma co się zabierać za tak duże tematy a chłodzenie komputerów cieczą i inne tego typu pomysły to nie tylko zabawa graczy w walce o dodatkowe FPSy :)

Dla nas najważniejsze że Klient zadowolony i jest perspektywa na kolejne tego typu realizacje. Najlepsza część roboty to rozkładanie i pomiar fotopunktów - zwłaszcza w okolicach Kłodzka. Jestem pewien że w tak piękne miejsca nie dotarlibyśmy nigdy gdyby nie konieczność zamarkowania punktów... Także przy kolejnej realizacji chyba będziemy losować kto pojedzie bo chętni są wszyscy a aż tyle punktów nie ma żeby każdy mógł ruszyć w teren :D

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.