Ortofotomapa Wrocław-Kłodzko

Latem 2018 roku wykonaliśmy ortofotomapę pod koncepcję drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Kłodzka. Obszar opracowania wyniósł 570 kilometrów kwadratowych czyli 570 tysięcy hektarów. Długość liniowa 70 kilometrów. Ze względu na wielkość zakresu zdecydowaliśmy się wykorzystać samolot załogowy wyposażony w kamerę Hasselblade A6D-100C. Wykonaliśmy projekt osnowy fotogrametrycznej i zamarkowaliśmy w terenie około 200 punktów. Ponieważ okolice Kłodzka to już teren górzysty i mocno zalesiony postanowiliśmy zwiększyć tam pokrycie zdjęć wykonując loty poprzeczne do linii głównych oraz zwiększyć zagęszczenie fotopunktów co okazało się zbawienne przy opracowaniu ortofotomapy i kontroli jakościowej produktu końcowego.

Temat ten mocno przetestował nasz sprzęt komputerowy. Tysiące zdjęć o rozdzielczości 100MP wykonanych w RAW to gigabajty danych które trzeba wywołać. A to trwa. Całość opracowania fotogrametrycznego wykonano w oprogramowaniu Agisoft Photoscan PRO na naszej wieloprocesorowej stacji DELL Precision 7910 wyposażonej w procesory Intel XEON oraz 256 GB RAM z sześcioma dyskami SSD 1TB. Karty graficzne (łącznie cztery) to dwa najnowszej generacji GeForcy pracujące w trybie SLI i dwie karty NVIDIA Quadro. Wiemy już że bez tej klasy komputera nie ma co się zabierać za tak duże tematy a chłodzenie komputerów cieczą i inne tego typu pomysły to nie tylko zabawa graczy w walce o dodatkowe FPSy :)

Dla nas najważniejsze że Klient zadowolony i jest perspektywa na kolejne tego typu realizacje. Najlepsza część roboty to rozkładanie i pomiar fotopunktów - zwłaszcza w okolicach Kłodzka. Jestem pewien że w tak piękne miejsca nie dotarlibyśmy nigdy gdyby nie konieczność zamarkowania punktów... Także przy kolejnej realizacji chyba będziemy losować kto pojedzie bo chętni są wszyscy a aż tyle punktów nie ma żeby każdy mógł ruszyć w teren :D

Fotopunkty
Plan nalotu
Fragment Ortofotomapy
Twierdza Kłodzka
Fragment Ortofotomapy
Centrum Kłodzka
Fragment Ortofotomapy
Fragment Ortofotomapy
Fragment Ortofotomapy
Fragment Ortofotomapy
Takie widoki....
Punkt Kontrolny
Tacy nowi znajomi...
Spotkany na trasie
Takie widoki....
Ślęża w tle