Blog

Technologia UAS we współpracy z kanadyjskim lotniskiem cz.2

Geobiz | 28 października 2019 | Newsy

Dziś kontynuujemy temat współpracy kanadyjskiej firmy AERIUM Analytics z lotniskiem EIA polegającej na wykorzystaniu nowoczesnych technologii UAS do wsparcia funkcjonowania portu lotniczego. Sprawdźmy, jak te działania wyglądają w praktyce.

Działania AERIUM na kanadyjskim lotnisku rozpoczęły się jesienią 2018. Pierwszą z misji było zebranie gęstej chmury punktów w okolicach pasów startowych oraz przestrzeni wokół hangarów. Teren ten został wyznaczony pod zabudowę komercyjną, ale pierwotnie znajdowała się tam wyłącznie sporej wielkości dziura w ziemi wypełniona glinianką. Dodatkowym utrudnieniem w wykonywaniu pomiarów geodezyjnych było położenie terenu za wałami ochronnymi.

Ponadto około 300 metrów dalej znajdowała się kolejna przestrzeń do zagospodarowania. Zarówno jedne, jak i drugie pomiary zostały wykonane bardzo szybko, gdyż terminy prac goniły. Specjaliści z AERIUM stworzyli więc zestaw podstawowych danych oraz chmurę punków, które miały wesprzeć analizę topograficzną wybranych obszarów.

Wykorzystując nowoczesny kopter o dużym udźwigu w połączeniu z LiDAR-em, dokonano wielu przelotów w odległości około 30 metrów od konkretnych przestrzeni. Całość pomiarów przebiegła bardzo sprawnie i szybko w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Już po 2 godzinach specjaliści uzyskali niezbędne dane.

Koordynacja i precyzja

By móc wykonać szczegółowe pomiary geodezyjne w takich przestrzeniach jak lotnisko, niezbędna jest sprawna koordynacja oraz precyzja wszelkich działań. Warto podkreślić, że drony wykorzystywane były w kontrolowanej przestrzeni powietrznej, w której poruszenie się jakąkolwiek maszyną wymaga odpowiednich szkoleń, certyfikacji i czy ubezpieczeń. Do tego niezbędna jest  komunikacja z osobami zarządzającymi lotniskiem. Dlatego, by działania AERIUM przyniosły pozytywny skutek, współpraca z pracownikami EIA była bardzo ścisła i precyzyjnie zaplanowana w każdym detalu.

Obecnie AERIUM i lotnisko EIA współpracują ze sobą już trzeci rok. Na tym etapie działań misje lotnicze dronów wykonywane są prawie codzienne. Dużym ułatwieniem było wykorzystanie koptera z LIDARem, który znajduje się na liście dopuszczonych dronów Transport Canada mogących wykonywać zaawansowane prace. Nie każdy UAV jest bowiem dopuszczalny do latania w kontrolowanej przestrzeni powietrznej.

Obecnie działania AERIUM na lotnisku EIA prowadzone są na szerszą skalę i dotyczą coraz większych obszarów portu lotniczego. Ich celem nie jest już tylko zbieranie i analiza danych, ale kompleksowe wsparcie przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań gwarantujących sprawne funkcjonowanie lotniska oraz zwiększających bezpieczeństwo jego użytkowników.

Na zakończenie warto wspomnieć, że także GEOBIZ bierze udział w podobnym przedsięwzięciu, przygotowując dokumentacje do celów projektowych dla rozbudowy polskich lotnisk, a także baz wojskowych. Do wykonania pomiarów używamy skanerów laserowych 3D, tachimetrów, odbiorników GPS oraz właśnie bezzałogowych samolotów, które znacznie przyspieszają zbieranie danych oraz umożliwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Lotnisko_001 GEOBIZ_007 GEOBIZ_004

ARCHIWA
2016 2017 2018 2019 2020

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.