Technologia UAS we współpracy z kanadyjskim lotniskiem cz.1
Geobiz | 28 października 2019 | Newsy
Bezzałogowe statki powietrzne i ich możliwości są coraz częściej wykorzystywane w różnorodnych dziedzinach. Idealnym tego przykładem jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań UAV w połączeniu z lidarem przez kanadyjskie lotnisko Edmonton (EIA), które sięgnęło po technologię UAS, by skuteczniej wykonywać niezbędne prace geodezyjne i topograficzne. Poznajcie szczegóły tych działań.
Port lotniczy Edmonton jest piątym pod względem liczby pasażerów lotniskiem w Kanadzie. Jego infrastruktura rozciąga się na powierzchni prawie 7 000 akrów. Można tam znaleźć nie tylko samo lotnisko, ale również bogatą gamę punktów usługowych, handlowych i hotelarskich. Słowem wszystko to, co niezbędne podczas każdej podróży.
By móc sprawnie zarządzać tak ogromną przestrzenią, lotnisko wymaga precyzyjnego monitoringu, kontroli lotów i czuwania nad każdym jego elementem. I tu pojawia się przestrzeń dla nowoczesnych rozwiązań technologicznych, czyli UAS, które pozwalają na skuteczne usprawnienie wszystkich tych czynności.
Wsparcie AERIUM Analytics
EIA współpracuje ściśle z kanadyjską firmą AEARIUM Analytics zajmującą się wykorzystaniem zintegrowanych systemów bezzałogowych statków powietrznych (UAS) w celu zbierania precyzyjnych danych i wykonywania skutecznych pomiarów geodezyjnych.
AERIUM Analytics świadczy kompleksowe usługi z wykorzystaniem UAV, a ich specjalnością jest operowanie w trudnej przestrzeni powietrznej, do której porty lotnicze niewątpliwe się zaliczają. W ich ofercie znajdziemy zbieranie, przetwarzanie i analizę danych, na podstawie których współpracujące z nimi firmy mogą wdrożyć najbardziej korzystne, skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne rozwiązania.
Współpraca AERIUM Analytics z Portem Lotniczym Edmonton
Współpraca AERIUM Analytics z EIA rozpoczęła się od wykorzystania bezzałogowca z lidarem – mdLiDAR1000 od Microdrones. Urządzenia były używane do skanowanie terenu i analizy uzyskanych danych.
Urządzenie mdLiDAR1000 to skuteczny i wytrzymały quad-kopter, który świetnie sprawdził się w skanowaniu pasa startowego lotniska oraz otaczającej go infrastruktury. Sprzęt wyposażony został w zintegrowany LiDAR, który skanuje przestrzeń w polu widzenia 85 stopni. Z kolei dane georeferencyjne są przetwarzane w nim za pomocą IMU – Applanix APX-15 UAV DG i POSPac UAV DG.
Więcej o konkretnych działaniach AERUIM Analytics w Edmonton za pomocą opisanych urządzeń przeczytasz w kolejnym artykule.