Przykład zastosowania UAV w przemyśle wydobywczym
Geobiz | 04 listopada 2019
Wykorzystanie dronów i innych bezzałogowych systemów powietrznych staje się coraz bardziej popularne, nie tylko w geodezji, ale też innych dziedzinach przemysłu. Idealnym tego przykładem jest zastosowanie UAV w branży wydobywczej. Amerykańska firma Luck Stone sięgnęła właśnie po takie rozwiązanie, by zwiększyć efektywność swoich działań. Sprawdźcie, co z tego wyszło.
Sukces w przemyśle wydobywczym zależy przede wszystkim od skutecznej logistyki. Nieustannie trzeba mieć na uwadze ilość posiadanych zapasów czy kontrolować ilość gotowych przesyłek. Jeśli firma jest duża, a jej tereny, na którym magazynowane są surowce rozległe, ciężko jest skrupulatnie sprawdzać na bieżąco stan zasobów czy możliwości magazynowe. Na szczęście istnieją sposoby, które znacznie ułatwiają ten proces, po jeden z nich sięgnęła amerykańska marka Luck Stone.
Ewolucja procesu inwentaryzacji w Luck Stone
Luck Stone to największe w USA przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją kruszonego kamienia, piasku i żwiru. Do tej pory firma prowadziła inwentaryzacje swoich zasobów dwa razy w roku. Początkowo proces ten przeprowadzano „ręcznie”, co oznaczało, że wyznaczeni pracownicy musieli wykonać obchód po rozległych terenach Luck Stone, by ocenić, jak wygląda stan zasobów. Był to proces bardzo żmudny i czasochłonny. Zmiany nadeszły, kiedy w połowie lat 90., przedsiębiorstwo postawiło na przeprowadzanie inwentaryzacji z lotu ptaka, wykorzystując do tego samoloty załogowe. Prace związane z mapowaniem były zlecane firmowe zewnętrznej. To przyspieszyło cały proces, ale nie było wystarczająco miarodajne. Zasoby produkcji bowiem szybko ulegały zmianie, a inwentaryzacje dwa razy do roku okazywały się niewystarczające.
Największy przełom nastąpił w 2015 roku, kiedy to Luck Stone zdecydował się zamienić samoloty załogowe na systemy UAV. Do przeprowadzenia pomiarów wybrali drony Delair. Szybko okazało się, że była to bardzo dobra zmiana, gdyż czas pozyskiwania danych skrócił się z kilku tygodni do dwóch dni.
Pełna samowystarczalność dzięki UAV
Ponadto Luck Stone mogła przejąć pełna kontrolę nad procesem inwentaryzacji, który stał się wewnętrznym działaniem firmy, a nie, jak do tej pory, zadaniem zlecanym na zewnątrz. Teraz w przedsiębiorstwie zatrudniony jest pełnoetatowy pilot drona, który odpowiada za przebieg wszystkich lotów oraz pozyskiwanie niezbędnych danych.
Korzyści z zastosowania UAV
Decyzja o wykorzystaniu dronów do zbierania danych o zasobach firmy okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorstwo znacznie skuteczniej kontroluje ilość obecnych zasobów, a także czuwa nad możliwościami magazynowymi. Ponadto dane uzyskiwane są znacznie częściej, co pozwala kontrolować stan surowców niemalże na bieżąco. Przełożyło się to automatycznie na usprawnienie procesów biznesowych firmy, a co za tym idzie zwiększenie efektywności całej firmy.
GEOBIZ dla przemysłu wydobywczego
Jak widać, zastosowanie dronów w przemyśle wydobywczym to same zalety. Nie tylko przyspiesza pracę, ale też pomaga zwiększyć zyski. W GEOBIZ także prowadzimy podobne usługi dla naszych klientów. Już od 2014 roku regularnie przeprowadzamy prace inwentaryzacyjne z użyciem UAV dla polskich kopalni odkrywkowych.