Blog

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmiana zasad wyceny nieruchomości

Geobiz | 12 lipca 2017 | Newsy

Ogólnikowe przepisy w sprawie aktualizacji operatu szacunkowego wreszcie znowelizowane. Odtąd ustawa o gospodarce nieruchomościami będzie zawierała jasne zasady potwierdzania aktualności operatów szacunkowych. Rząd na początku maja przyjął nowelę w tej sprawie. Najważniejsza zmiana obejmuje zniesienie mechanicznego przedłużania ważności operatów szacunkowych.

Okres ważności operatu szacunkowego pozostanie bez zmian – nadal będzie wynosił 12 miesięcy od daty jego sporządzenia. Kiedy ważność minie, ten sam rzeczoznawca majątkowy, który sporządził operat, będzie musiał dokonać jego przedłużenia. Taki dokument będzie obowiązywał tylko przez kolejny rok i będzie wymagał przygotowania odpowiedniej analizy. Jej celem ma być wykazanie, że od czasu dokonania ostatniej wyceny nieruchomości nie uległy zmianie jakiekolwiek uwarunkowania, które wpłynęłyby na rzetelność jej rzetelność. Chodzi np. o zmiany w prawie, uwarunkowania ekonomiczne i rynku lokalnego.

Co jeszcze zmieni nowelizacja? Jeśli stowarzyszenie rzeczoznawców negatywnie oceni operat szacunkowy, nie będzie on tracił ważności automatycznie od dnia wydania oceny. W ten sposób to zlecający będzie mógł samodzielnie zdecydować, jak dalej postąpić z taką opinią.

Obecnie urzędy, spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy skarbowe i sądy utrudniają dostęp rzeczoznawców do niezbędnych do wykonania operatu danych. Zgodnie z nowymi przepisami, rzeczoznawcom wolno będzie korzystać z dokumentów i rejestrów państwowych, a wspomniane organy nie będą mogły limitować tego dostępu.

Ponadto projekt przewiduje wprowadzenie obowiązku dołączania do operatu kopii polisy ubezpieczenia OC. Za jej brak mają być nakładane kary finansowe. Nowy zapis będzie też obowiązywał przy dokonywaniu aktualizacji. Celem zmiany jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu.

Jeszcze jeden ważny zapis dotyczy szkoleń dla rzeczoznawców majątkowych. Osoby wykonujące ten zawód będą musiały obowiązkowo zdobywać nową wiedzę i stale podnosić swoje kwalifikacje. Będą brać za to odpowiedzialność dyscyplinarną. Taki obowiązek istniał już kiedyś, ale na skutek częściowej deregulacji zawodu rzeczoznawcy sprzed trzech lat został zniesiony.

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.