We współpracy z Panem Grzegorzem Szalastem z Katedry Archeologii, Uniwersytetu Szczecińskiego wykonaliśmy cyfrową dokumentację stanowisk archeologicznych w województwie zachodniopomorskim. Pierwszym z dwóch obiektów jest grodzisko, drugim relikty zamku książęcego. Do opracowania modeli cyfrowych obu obiektów wykorzystano zdjęcia pozyskane w czasie nalotów UAV. 

Nalot w ramach prowadzonych badań zrealizowano 29.01.2015 r. przy wykorzystaniu Bezzałogowego Systemu Latającego Trimble UX5, na którego pokładzie znalazł się cyfrowy aparat niemetryczny Sony NEX-5T (16,1 Mpx). W czasie misji BSL wykonał 32 szeregi pozyskując fotografie o wzajemnym pokryciu poprzecznym 80% i podłużnym 80%. Lot na wysokości ok. 80 m umożliwił wykonanie zdjęć z pikselem terenowym oscylującym w granicach 2,5 cm. Prace terenowe, w zakres których wchodziło rozmieszczenie oraz pomierzenie fotopunktów, przygotowanie sprzętu i wykonanie nalotu, zajęły ok. 120 minut. Głównym celem realizowanych prac było poznanie możliwości bezzałogowego stałopłata w zakresie dokumentacji stanowisk archeologicznych o własnej formie krajobrazowej. Dlatego też wykonano nalot dla dwóch stanowisk o zróżnicowanej charakterystyce. Pierwszym było grodzisko, które porasta jedynie niska roślinność, drugim były relikty zamku częściowo porośnięte przez krzewy i drzewa. By uczynić próbę możliwie najbardziej miarodajną podjęto decyzję o zrealizowaniu nalotu zimą, kiedy roślinność jest poza okresem wegetacji.

Punktem odniesienia do oceny jakości pozyskanych danych była chmura punktów z lotniczego skanowania laserowego zrealizowanego w ramach projektu ISOK. Zgodnie z oczekiwaniami UAV bardzo dobrze spisał się w przypadku grodziska. Przetworzone zdjęcia umożliwiły wygenerowanie gęstej chmury punktów dającej dokładne odwzorowanie ukształtowania terenu. Trudniejsze w ocenie okazały rezultaty nalotu nad drugim stanowiskiem. Skupiska drzew i krzewów przyczyniły się do powstania „białych plam” i słabszego odwzorowania ukształtowania terenu. Co ciekawe, teren pod pojedynczymi drzewami został odwzorowany w sposób satysfakcjonujący. Wyniki badań zostały zparezentowane na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podczas konferencji "Cyfryzacja w naukach o przeszłości i ochronie zabytków – analiza potencjału i zagrożeń”.

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.