Blog

Z wody i z powietrza – dwa różne systemy dla pomiarów trudnodostępnego zbiornika

Geobiz | 28 września 2017 | Newsy

Zbiornik na terenie kopalni odkrywkowej to bardzo trudny do zmierzenia obiekt. Słaba dostępność ogranicza możliwości użycia klasycznych metod i sprzętu pomiarowego. Rozwiązanie? Łączne wykorzystanie możliwości dwóch systemów bezzałogowych, latającego i pływającego. Przykładem może być niedawna współpraca firm Geoprojekt z Lublina i Colidrone z Częstochowy. Podobne projekty z powodzeniem realizuje także nasza firma geodezyjna z Poznania – Geobiz.

Łączna powierzchnia mierzonego zbiornika wynosi 3,5 km2. Zleceniodawcy zależało na jak najdokładniejszym obliczeniu objętości, na którym prowadzi swoją działalność. Pomiary były potrzebne do przeprowadzenia optymalizacji procesów produkcyjnych. Niestabilność terenu uniemożliwiała zastosowanie prostych metod; skuteczne okazało się połączenie fotogrametrii niskiego pułapu i pomiarów batymetrycznych.

Nalot statkiem Fenix podzielony był na trzy części trwające kolejno 45, 40 i 20 minut. W ich trakcie wykonane zostały zdjęcia o rozdzielczości 2,8 cm oraz zebrane dane z korony wału i wyschniętego osadu z dna zbiornika. Niemożliwe było założenie fotopunktów, ale dodatkowy odbiornik GPS na dronie umożliwił wysoką precyzję pomiarów.

Jeśli chodzi o pomiary batymetryczne, dotyczyły one ok 1 km2 powierzchni części zalanej zbiornika. Pomiary trwały 2 dni, do ich przeprowadzenia wykorzystano autonomiczną łódkę sterowaną z brzegu, na której znajdowała się dwuczęstotliwościowa echosonda.

Z obu pomiarów powstały dwie chmury punktów, które ze sobą połączono. Dla lepszej wizualizacji danych dokonano resteryzacji otrzymanej chmury. Model osadu tuż nad lustrem wody można było wykonać na podstawie zdjęć z drona, bo pozwalał na to stopień przezroczystości wody. To tym bardziej cenne, że kartowanie najpłytszych części zbiornika z łodzi było niemożliwe.

Taki i podobne pomiary za pomocą metod i danych łączonych sprawdzają się przede wszystkim na terenach o urozmaiconej rzeźbie i znacznej niedostępności. Współczesna geodezja nie boi się wyzwań i użycia niestandardowego podejścia do zadań.

ARCHIWA
2016 2017 2018 2019 2020

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.