Blog

Komercyjne zastosowanie teledetekcji satelitarnej

Geobiz | 30 stycznia 2020 | Newsy

Teledetekcja satelitarna to dział technologii, który błyskawicznie ewoluuje. W przeciągu ostatnich 20 lat nastąpił rozwój nie tylko samego sprzętu wykorzystywanego do wykonywania tego typu pomiarów, ale także zwiększyła się ilość branż komercyjnych wykorzystujących teledetekcję satelitarną w swoich codziennych działaniach. Dziś zdjęcia satelitarne są powszechnie używane w geodezji, budownictwie, kartografii, zarządzaniu przestrzenią miejską i wielu innych dziedzinach. Poznaj ich najpopularniejsze wykorzystanie.

Doskonałym przykładem praktycznego zastosowania teledetekcji satelitarnej jest możliwość tworzenia map wysokiej rozdzielczości. Ma to szczególne znaczenie dla szybko rozwijających się miast, a także dla rynku rolnego. Dzięki satelitom otrzymujemy bieżące dane na temat infrastruktury miejskiej i wiejskiej.

Równie istotną informacją uzyskiwaną dzięki satelitom jest możliwość planowania infrastruktury do zarządzania spływem powierzchniowym oraz przeciwdziałającym powodziom. Teledetekcja satelitarna ułatwia również działania naprawcze po takich kataklizmach jak np. tsunami. Przydają się także w mniej dramatycznych warunkach, jak np. bezpieczna żegluga statków na płytkich wodach.

Najważniejsze postępy technologiczne w dziedzinie teledetekcji satelitarnej

Jednym z najważniejszych postępów technologicznych w dziedzinie teledetekcji satelitarnych jest zwiększenie rozdzielczości wykonywanych zdjęć. Pierwszy satelita do obrazowania, IKONOS, wystrzelony w 1999, miał możliwość wykonywania zdjęć o rozdzielczości 80 cm. Dwadzieścia lat później te możliwości wzrosły do zdjęć o rozdzielczości 30 cm. Przekłada to się bezpośrednio na szczegółowość zdjęć, a co za tym idzie, ilość danych, które można uzyskać z takiego obrazowania.

Kolejny krok milowy to dokładność wskazań satelitów oraz rozwój technik przetwarzania obrazu. W wyniku opracowania danych z satelity pierwszej generacji osiągano dokładność około 10-20 metrów. Dziś natomiast możliwa jest dokładność wykonania pomiarów 2-3 metrów. To tylko kwestia czasu, kiedy osiągnie ona wynik 1 metra, co spowoduje że będzie można ją wykorzystać w nawigacji, dostawach logistycznych. Już teraz takie dane z satelitów ułatwiają wydobywanie różnych obiektów.

Istotny jest także rozwój rozdzielczości spektralnej, czyli zwiększenie liczby pasm świetlnych zbieranych przez satelitę. W toku rozwoju technologii można zaobserwować, że liczba pasm podczerwieni w zakresie widzialnym znacznie wzrosła. Zwiększono również ilość pasm podczerwieni krótkofalowej. Te zmiany mają bezpośrednie przełożenie na wzrost ilości informacji uzyskiwanych z jednego zdjęcia satelitarnego. Dzięki postępowi tej techniki ze zdjęć satelitarnych możemy uzyskać dane o roślinności pokrywającej dany teren, źródłach ciepła czy oszacować wilgotność gleby.

Kolejnym postępem jest częstotliwość wykonywania zdjęć satelitarnych. Dawniej te same miejsca na ziemi były fotografowane co 2-3 dni. Obecnie istnieje możliwość wykonywania kilku zdjęć dziennie. To daje zupełnie nowe możliwości bieżącego nadzoru konkretnych powierzchni.

Jak widać teledetekcja satelitarna rozwija się błyskawicznie. Prognozuje się, że w najbliższym czasie satelity będą wykorzystywane w powszechnym użytku jako wsparcie dla aplikacji, kartografii, hydrologii, mapowania 3D czy telekomunikacji 5G. Znajdą swoje zastosowanie w tworzeniu zapasowych kopii dla nawigacji czy staną się alternatywą dla pozycjonowania GPS. Warto zatem być na bieżąco z tą technologią. Za kilka lat może okazać się niezastąpiona również dla niejednego geodety.

ARCHIWA
2016 2017 2018 2019 2020

KONTAKT

Zachęcamy do przesłania zapytania, przygotujemy dla państwa indywidualną ofertę.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.